برند یا نام تجاری به زبان ساده چیست؟

مقالات آموزشی وبلاگ

برند یک اسم ، جمله ، نشانه ، تصویر و یا هر مشخصه دیگری می‌باشد که روشن کننده و معلوم کننده کالا و فرآورده‌ای به خصوص و یا سرویس‌های ویژه‌ای می‌باشد که به واسطه آن از سایر کالاها و سرویس‌های همانند تفکیک و متفاوت می‌شود.

اسم تجاری ، عنوان یا نشانه‌ای می‌باشد که با مقصود سود و فروش کالاها و یا سرویس‌های عرضه شده استفاده می‌گردد. مسلماً واضح است که مقصود از ساخت یک برند ، پیش‌تر از سود و فروش محصولات و سرویس‌های آن می‌باشد.

یک اسم تجاری و برند قوی می‌تواند اثربخشی برنامه ریزی شده‌ و سیاست کاری وسیعی را در یک تجارت و صنعت اعمال نماید. برندهای تجاری افزون بر احاطه بر بخش بازار مقصود ، اولویت‌هایی را به منظور توسعه حرفه  و تجارت مورد نظر به وجود می‌آورند و در طی گیرایی و کشش ، صیانت از پرسنل حاذق و سزاوار اعتبار و درجه را در پیش روی اشخاص ذی نفع پیشرفت تدریجی عطا می‌کنند.

برند اصولاً دسته‌ای از ادراکات و استنباط‌‌های فکری ، حسی و عقلانی و مزیت‌هایی می‌باشد که خریداران در رابطه با یک کالا و یا یک سرویس و فعالیت بر طبق اسم آن برند در میان کالاهایی همانند را دارا می‌شود. در حقیقت نام تجاری یک قالب معنایی دارد ، مجموع تمام ادراکات و استنباط‌هایی می‌باشد که همه بینندگان آتی و خریداران فعلی شما در فکر و اندیشه و روح و روان خویش در مورد شما احساس می‌کنند.

یادآوری معناها و ایجاد رابطه با عکس و نمونه‌ها از مزیت‌ها و اثرات یک برند می‌باشد که در تعبیری به آن زبان برند گفته می‌شود. از موقعیت تجارت و صنعت می‌شود عنوان نمود که اسم تجاری یا برند ، هر عنوانی می‌باشد که بدون واسطه به سبب فروش محصولات و سرویس‌ها و فعالیت‌ها به کار برده می‌شود.

اسم تجاری افزون بر یک عنوان ، غالباً نما و ظاهری بصری به عنوان یک آرم یا یک سمبل را هم در خود عرضه می‌کند. نام تجاری در حقیقت احساس درونی افراد است چرا که در انتها از طرف افراد وصف می‌گردد نه از طرف سازمان‌ها ، بازارها و یا به بیانی دیگر عموم انسان‌ها.

هر فردی الگوی خصوصی سازی شده خویش را از نام تجاری ایجاد می‌کند. از آن جایی که سازمان‌ها قادر نیستند این پروسه را مدیریت نمایند. آنان قادرند توسط خبر رسانی و ابلاغ و ارسال مشخصه‌های به خصوصی که یک کالا از سایر کالاها را متفاوت و تفکیک می‌سازد بر چگونگی این فردی سازی اثربخش باشد.

اسم تجاری شناسه‌ای دشوار می‌باشد که محدوده‌ی گوناگونی از اندیشه‌ها و مشخصه‌ها را شامل می‌شود. اسم تجاری یا برند نه فقط با بهره‌مندی از صدای خویش و محتوا و مفاد واژه‌ای ، لیکن با اهمیت‌تر از آن با به کارگیری هر عنصر و ابزاری در طی زمان به طریقی با آن ترکیب شده و در اجتماع به شکل ماهیتی اجتماعی و آشنا و بنام بروز یافته با مخاطبان و خریداران حرف می‌زند.

برندسازی حوزه و علمی می‌باشد که با اولویت و مزیت دادن به یک نام تجاری سبب بالا بردن ارزش و معروفیت آن نام تجاری در میدان رقابتی می‌شود. به عبارتی برندینگ شیوه‌ی مدبرانه کسب و کار و افزایش درآمد و سرمایه می‌باشد. برخورداری از یک برند قوی موجب شده مخارج یک سازمان به سبب پیشگیری از سرمایه گذاری‌های نامطلوب و بی‌هسته به صورت تماماً مشهودی تقلیل یابد و بهره دهی به سبب جلب خریداران دائمی به گونه‌ای عالی و شاخص فزونی یابد و از تمام این‌ها با اهمیت‌تر آن است که یک برند سازمان و یا کمپانی مبدل به سرمایه غیر قابل لمس برای شرکت و تشکیلات مورد نظر می‌گردد که اعتبار و درجه و اهمیت آن قادر است فراوان‌تر از اعتبار و درجه همه‌ی سرمایه‌های ملموس آن تشکیلات و شرکت باشد.

از آن میان علت‌های پر اهمیت برندسازی در پیش تشکیلات و شرکت‌ها ، رغبت و گرایش به ریاست و رهبری و سبقت و برتری یافتن در میدان رقابتی و قابلیت و وصول پرسنل به مطلوب‌ترین ابزارها و تسهیلات در جهت دست یافتن به مخاطبین و خریداران بهینه و کم خرج‌تر می‌باشد. مقصود از مخاطبین و خریداران بهینه آن است که اگر مخاطبان با نام تجاری کسب و کار و شرکت شناخت داشته باشند و حس خوشایندی در رابطه با آن دارا باشند ، تشکیلات و یا شرکت مخارج و فرصت اندک‌تری در جهت مبدل ساختن مخاطب به یک خریدار کنونی و یا همیشگی صرف خواهد نمود.